logo

Dijital Sanatlar Akademisine Ulaşın!
Kursumuzu ziyaret etmek için eğitim direktörlerimiz ile iletişime geçin…

İletişim
Telefon: 0555 893 10 00
E-mail: [email protected]
Adres: Beyoğlu / Bakırköy
Çalışma Saatleri: 11:00 – 17:00

 
Dijital Sanatlar Akademisi / Blog  / Konsept Tasarım Nedir?

Konsept Tasarım Nedir?

Diyelim ki bir reklam, sinema veya  oyun projeniz var. Bu projeyi aklınızda canlandırabiliyorsunuz ama görsel olarak nasıl birşey çıkacağını kestiremiyorsunuz. İşte bu devrede konsept tasarımcılar devreye girmekte ve projenin görsel tarafını şekillendirmeye yardımcı olmaktadır.

Konsept tasarımcılar yükümlü oldukları projenin atmosferini, tasarımlarını ortaya çıkarır. 80’lerin sonunda  Pong ve astreoid gibi çok basit oyunlardan Monkey island, Battle of britain …vs gibi daha görsel yanı kuvvetli oyunlara geçiş sürecinde parlamaya başlayan bu meslek grubu, daha sonra Alien, E.T., Starwars gibi özellikle bilimkurgu ağırlıklı projelerle yükselişini sürdürmüştür.

Konsept tasarımcının görevi proje için tasarlanacak herşeyi gerçekçi(kullanılabilir) şekilde görsel olarak tasarlamak, projenin moodunu(atmosferini) belirleyecek keyvisual(anahtar sahneler) resimlemek diyebiliriz.

Konsept Tasarımcı olmak için neler gerekli peki?

Öncelikle kafanızdaki işleri kagıda dökebilecek kadar resim bilginiz olması şartı var tabiki. Çünkü asıl olarak yapılan iş resim yapmak diyebiliriz. Bunun dışında dijital teknikleri öğrenmeniz işinizi mutlaka hızlandıracaktır. Bunun yanısıra diğer disiplinleri (3d,animasyon, postproduksiyon ..gibi) araştırmanız ve uygulamalar yapabilmeniz sizi daha da ileriye taşıyacaktır. Kalem, kağıt,bilgisayar, yazılım, grafik tablet ve hayalgücünüz bu işe başlamanız için yeterli.

DİJİTAL SANATLAR AKADEMİSİ