logo

Dijital Sanatlar Akademisine Ulaşın!
Kursumuzu ziyaret etmek için eğitim direktörlerimiz ile iletişime geçin…

İletişim
Telefon: 0555 893 10 00
E-mail: [email protected]
Adres: Beyoğlu / Bakırköy
Çalışma Saatleri: 11:00 – 17:00

 
Dijital Sanatlar Akademisi / Blog  / Dijital Sanat Nedir?

Dijital Sanat Nedir?

Teknolojinin gelişimi her alanı etkilediği gibi sanat alanında da devamlı bir gelişim göstermektedir.  Özellikle son yıllarda öne çıkan Animasyon yapımları, bol efektli filmler ve hatta duvarlara yapılan Projection mapping gibi tekniklerde bunun göstergesi.

Birçok gelenekselci arkadaş ve hocalarımız dijital sanatı kaytarmak, yada sanatın değerini düşürmek gibi görebiliyor. Ama daha çok zamanı yakalamak doğru bir kelime.

dijital-snat-nedir

Teknolojinin getirdiği kolaylıklar sayesinde ortaya bir çalışma çıkarmak geleneksel sanatta olandan çok daha hızlı ve yayılabilir olmakta.

yigit-koroglu-ritual-of-the-old-ones

Dijital sanat ile geleneksel sanatın teması aynı mecrası farklı. Geleneksel sanatta elimizde bir  tuval varken, dijital sanatta önümüzde bir monitör durmakta ama iki yerde de amaç aynı resim yapmak.

Mesela photoshop’ta ilk dokumanı açtığınızda size kanvas boyutunu sorar. Burada donanımınız ne kadar güclüyse o kadar buyuk bir tuval açabilirsiniz. Yani sınırsız bir tuval ve ayrıca sınırsız boya demek. Mesela rengini değiştirmek istediğiniz bir parça var; bir iki kısayol ile hemen değiştirebilirsiniz. Bunun birde geleneksel  sanatta  ne kadar zorlu bir süreç olduğunu  düşünün. Yada bir hatamı yaptınız ctrl+z ile geriye dönebilirsiniz. Ama geleneksel sanatta bunu yapamazsınız.

Acaba Van Gogh günümüzde yaşasaydı nasıl dijital resimler yapardı?

Direkt olarak dijital sanatla başlayalım o zaman diyenler olabilir. Ama geleneksel sanatlar işin özünü oluşturmakta.. Işık,çizgi,gölge, perspektif gibi temel yetileri gelenekselde geliştirmek gerekli. Geleneksel çalışmalarınız ne kadar gelişmişse dijital çalışmalarınızda o kadar ilerleme kaydeder.

Diyebiliriz ki sektörde çalışmak isteyen, zamanı yakalamak isteyen her sanatçı dijital sanat yetilerini geliştirmeli ama  geleneksel sanat yöntemlerden kopmamalı.

DETAYLI BİLGİ İÇİN AŞAĞIDAKİ YAZILARI İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

KONSEPT TASARIM NEDİR?
dijital-snat-nedir

Dijital dünyayı yakından tanıyın!

ÜNİVERSİTELERE PORTFOLYO NASIL HAZIRLANIR?
portfolyo-hazirlik-akademisi

Akademik düşünün!

EĞİTİMLERİMİZ İLE İLGİLİ BİLGİ ALIN!
yigit-koroglu-ritual-of-the-old-ones

Kendinizi geliştirin!

DİJİTAL SANATLAR AKADEMİSİ